Math Skills (Shallow Thoughts)

Akkana's Musings on Open Source, Science, and Nature.

Wed, 26 Jul 2006

Math Skills

I just got back from the local Safeway, where a one-pound box of sugar cubes costs $1.49.

A two-pound box, same brand, is $3.99.

What a deal!

Even better, the two-pound price is up: it used to be $3.49 a few months ago (no change in the one-pound price).

I guess too many people were jumping on that incredible $3.49 deal, so they had to raise it.

Tags: ,
[ 16:25 Jul 26, 2006    More misc | permalink to this entry ]